Kultur 

Foodtruckfestivalen har rullat in i Jönköping

Foodtruckfestivalen har anlänt till Rådhusparken i Jönköping. Under torsdagen har besökare kunnat välja mellan allt från langos och donuts till viltkebab. Trots det stora utbudet har det varit hyfsat lugnt på plats under dagen. Festivalen pågår den 24-26 september och samlar omkring 20 foodtrucks med olika typer av mat och koncept.

Försäljarna vid älg- och vildsvinskebaben har inte tidigare deltagit på just foodtruckfestivalen i Jönköping. De tycker ändå att det är roligt att stå på festivalen och hoppas på att fler besökare hittar till Rådhusparken under de kommande dagarna. Trots att arbetsdagarna är långa tycker försäljaren att gemenskapen med de andra utställarna gör dagarna roliga.

– Man blir lite som en familj när man står här, säger en av försäljarna.

Även försäljaren vid korvståndet deltar för första gången på festivalen i Jönköping. Under torsdagen har det varit relativt lugnt, men förhoppningen är att besökarantalet ska öka under fredagen och lördagen.

Bland dagens besökare finns också ett pensionärspar som vanligtvis inte brukar gå på foodtruckfestivaler. De valde ändå att besöka festivalen när de fick chansen.

– Vi passade på nu när vi såg att det var marknad, säger paret.

För paret blev festivalen ett tillfälle att prova något som de vanligtvis inte brukar göra. De tycker att det är trevligt att gå runt bland de olika matstånden och se vad som erbjuds.

Foodtruckfestivalen arrangeras på flera platser runt om i Sverige och har fri entré. Under årets turné har festivalen hittills besökt åtta städer, och Jönköping är den nionde platsen.

Foto: Alva Hildorsson

Related posts